Jaki żwirek wybrać dla kota? Drewniany? Kukurydziany? A może silikonowy albo bentonitowy?

To nie jest taka prosta sprawa. Najczęściej potrzebujemy kilku prób, aby nasz mruczek ... wybrał swój ulubiony.

Tak, bo to kot, a nie właściciel, wybiera jaki żwirek będzie dla niego najlepszy.

A więc zacznijmy od początku - jakie rodzaje żwirku macie do wyboru?

1. Żwirek drewniany
  
To rodzaj podłoża w 100% naturalnego, biodegradowalnego, które zrobione jest z włókien roślinnych (np. sosnowych). Zużyty żwirek można kompostować albo utylizować jako bio odpady, a jego niewielkie, zbrylone fragmenty - także w toalecie. Żwirek taki w styczności z moczem zbryla się w grudki. Drewniany żwirek występuje w postaci sypkiego, drobnego tzw. kruszonu albo pelletu, czyli niewielkich "wałeczków", przez co dość łatwo jest kotu roznieść go poza kuwetę.

Sprawdź żwirki drewniane dostępne w naszym sklepie.


2. Żwirek kukurydziany

Kolejny przykład podłoża zrobionego z surowca odnawialnego - włókien kukurydzianych. Jest on biodegradowalny i kompostowalny. Zbrylone fragmenty żwirku można także usunąć drogą sanitarną. Charakteryzuje się on lekko słodkim, kukurydzianym zapachem, ale w naszej ofercie znajdziecie także inne aromaty.

Zobacz, jakie żwirki kukurydziane są dostępne u nas.

Dzięki większemu ciężarowi ziaren, zostało zmniejszone ryzyko kurzenia się i wynoszenia żwirku poza kuwetę.

3. Żwirek bentonitowy

Bentonit to naturalna substancja pochodzenia skalnego, która bardzo dobrze wchłania wilgoć i zapachy. Bentonit nie kurzy się, jednak zbrylonych fragmentów żwirku nie można usuwać drogą sanitarną. Należy także pamiętać, że żwirek bentonitowy jest szkodliwy w przypadku połknięcia przez kota, dlatego nie polecamy go dla kociąt i kotów bardzo ciekawskich.

Żwirki bentonitowe w naszej ofercie.

4. Żwirek zeolitowy

Żwirek wykonany z minerału, występującego naturalnie w szczelinach skał magmowych i wulkanicznych. Zeolit doskonale wchłania koci mocz i neutralizuje uciążliwe zapachy. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów i chroni kuwetę przed niechcianą pleśnią. Żwirek zeolitowy łatwo się zbryla, jest wygodny w sprzątaniu i bardzo wydajny, więc starcza na długo. Szczególnie rekomendujemy go kotom wrażliwym oraz z alergiami, ponieważ jest niepylący i nie przyczepia się do kociej sierści.

Sprawdź szeroki wybór żwirków zeolitowych.

5. Żwirek silikonowy


Żwirek w formie lekkich, drobnych kryształków, przypominających z wyglądu potłuczone szkło, a w dotyku - drobinki plastiku. Ma bardzo dobre właściwości higroskopijne. Jest to żwirek niezbrylający się, który wchłania mocz, a potem odparowuje go, eliminując charakterystyczną woń kociej uryny. Konieczność wymiany żwirku rozpoznajemy po zmieniającym się kolorze jego drobinek. Zużyty żwirek można zutylizować drogą sanitarną, w toalecie.

Żwirki silikonowe w ofercie zoostories.pl

Pamiętaj!

Dla dobrego samopoczucia Twojego i Twojego kota ważne jest właściwe dobranie rozmiaru kuwety, jej umiejscowienia w domu, a także żwirku, który kot będzie tolerował i do którego chętnie będzie wracał. 

Nasze marki:
ALMO NATURE
BAZYL
BENTY SANDY
BIOFEED
CAT'S BEST
MILUŚ
PREZENT DLA KOTA
SUPER BENEK
SUPER PINIO
ZAKOP I ZAPOMNIJ
ŻWIREK Z ROZTOCZA